Wiadomości - Aktualności

Jak głosować w wyborach i referendum – instrukcja głosowania

Dodał: lchodor Data: 2023-10-15 08:49:35 (czytane: 283)

Dziś, w niedzielę, 15 października, w lokalu wyborczym otrzymamy trzy jednostronicowe karty do głosowania: jedną w wyborach do Sejmu, drugą do Senatu i trzecią referendalną.

Na jednej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu zarejestrowanych w danym okręgu wyborczym – w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami. Druga karta będzie zawierała nazwiska kandydatów do Senatu, na trzeciej znajdą się cztery pytania referendalne. Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata (muszą to być dwie przecinające się linie w obrębie kratki). Za nieważny uznaje się głos oddany w wyborach do Sejmu i Senatu gdy wyborca w żadnej z kratek na danej karcie do głosowania nie postawi znaku X lub postawi go w więcej niż jednej kratce na danej karcie do głosowania. Natomiast w referendum ogólnokrajowym, aby głos był ważny, na każde z pytań należy udzielić tylko jednej odpowiedzi: TAK lub NIE (zakreślając odpowiednią kratkę).

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć jakikolwiek ważny dokument ze zdjęciem, potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie. Jeśli wyborca będzie miał zaświadczenie o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Wyborca nie ma obowiązku pobrania wszystkich trzech kart do głosowania – może zdecydować o udziale np. jedynie w wyborach do Sejmu i do Senatu bez udziału w referendum; jedynie o udziale w referendum bez udziału w wyborach do Sejmu i do Senatu; jedynie w wyborach do Sejmu bez udziału w wyborach do Senatu i w referendum, czy jedynie w wyborach do Senatu bez udziału w wyborach do Sejmu i w referendum.

O odmowie przyjęcia którejś z trzech kart należy poinformować komisję. Wówczas członek obwodowej komisji wyborczej odnotuje w rubryce „Uwagi” w spisie wyborców, np. „bez referendum” wraz ze swoją parafą. Taka adnotacja musi znaleźć się w spisie, ponieważ tylko w ten sposób obwodowa komisja wyborcza będzie mogła rozliczyć się z otrzymanych kart.

Jednak, co istotne: taka deklaracja wyborcy i adnotacja komisji odnosząca się do karty referendalnej, nie wpływa na obliczanie frekwencji. Zgodnie z przepisami, frekwencja referendalna jest bowiem obliczana na podstawie liczby ważnych kart do głosowania wyjętych z urny.

Jeśli chcemy odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, robimy to po złożeniu podpisu w spisie wyborców i otrzymaniu kart, przy stole obwodowej komisji wyborczej. Oddalenie się od komisji z otrzymanymi kartami do głosowania i powrót w celu oddania którejś z kart może zostać ocenione przez komisję jako sytuacja niespełniająca obowiązujących przepisów i wytycznych. Po rezygnacji z otrzymania którejś z kart do głosowania można zmienić zdanie, można zjawić się ponownie w lokalu wyborczym i zgłosić chęć otrzymania karty, z której wcześniej się zrezygnowało. Wówczas komisja po sprawdzeniu i potwierdzeniu wszystkich danych wydaje taką kartę do głosowania.

Wszelkie dopiski na karcie do głosowania nie wpływają na ważność głosu, jednak organy wyborcze apelują o powstrzymywanie się od takich działań.

Kart wyborczych nie wolno niszczyć lub wynosić poza lokal wyborczy, ani też komukolwiek ich odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Do urny musi być wrzucona kompletna karta głosowania. Karta całkowicie przedarta lub której część została oderwana i niewrzucona lub wrzucona osobno, będzie uznana za nieważną.

Portal informacyjny i statystyczny: https://wybory.gov.pl/sejmsenat2023/

Zobacz, jak oddać głos – materiał filmowy Państwowej Komisji Wyborczej:



Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.144.252.140

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...