Informacje o gminie


Powierzchnia: 95,6 km2
Ludność: 4763
Sołectw: 26

powiatbuski3.png

Gmina Gnojno położona jest w południowo-wschodniej części województwa świętokrzyskiego, około 45 km od Kielc. Gmina stanowi najbardziej wysuniętą na północ część Powiatu Buskiego, zajmuje teren pagórkowaty, położony w obrębie Pogórza Szydłowskiego i Niecki Połanieckiej, przy trasie Jędrzejów - Staszów.

Jest gminą o dużych walorach ekologicznych, wielu atrakcjach turystycznych oraz sporym potencjale gospodarczym dla przyszłych inwestorów, zwłaszcza z branży rolniczo-przetwórczej. Położona jest z dala od wielkiego przemysłu, na urozmaiconym, pagórkowatym terenie porośniętym liczną roślinnością i lasami. Malowniczości dodają naszej okolicy rzeki: Sanica, Wschodnia i Rudnianka. Położenie tych rzek stwarza dobre warunki do zakładania stawów rybnych. Czekamy tylko na chętnych inwestorów.

W samym Gnojnie do atrakcji turystycznych należy niewątpliwie kościół parafialny z XV w. oraz zespół dworski zajmowany obecnie przez Dom Pomocy Społecznej. W Balicach obecny kościół parafialny został przebudowany z dawnego pałacu, pozostały też zabudowania gospodarcze. W Janowicach warto obejrzeć pozostałości parku dworskiego.

 

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Sport

PUCHAR KS. BP JANA PIOTROWSKIEGO DLA MINISTRANTÓW - UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GNOJNIE

W roku szkolnym 2016/2017 ministranci – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gnojnie brali udział w rozgrywkach piłki halowej juniorów o puchar ks. bp Jana Piotrowskiego – ordynariusza diecezji kieleckiej. więcej»