Kolektory słoneczne


baner_fund_szw.png 

Gmina Gnojno wraz z gminami partnerskimi realizowała projekt pn. „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych w gminach powiatu buskiego i pińczowskiego" dofinansowany w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Gminy Partnerskie: Busko-Zdrój, Pacanów, Nowy Korczyn, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica, Pińczów i Kije. Gmina Busko-Zdrój pełniła funkcję Instytucji Realizującej.

KOLEKTORY SŁONECZNE - INFORMACJA

W związku z okresem wiosenno-letnim oraz sezonem urlopowym informujemy i prosimy o prawidłowe korzystanie z zestawów solarnych. Przypominamy o konieczności codziennego poboru wody użytkowej, która jest produkowana w instalacjach solarnych.
Brak odbioru ciepłej wody użytkowej w dni słoneczne powoduje przegrzanie układu solarnego, co skutkuje wprowadzeniem układu w stan awaryjny (alarm) i wyłączenie się pompy solarnej w celu uniknięcia jej uszkodzenia poprzez rozgrzany do wysokich temperatur czynnik grzewczy (glikol). Wspomniany przegrzew powoduje rozszczelnienie układu glikolowego.

Zestawy solarne zostały zaprojektowane i dobrane według deklarowanej liczby mieszkańców w poszczególnych nieruchomościach, a co za tym idzie pod kątem średniego zużycia ciepłej wody na mieszkańca, która wynosi ok. 45-50 litrów na osobę.

Prosimy również o zapoznanie się z instrukcją obsługi sterownika solarnego. Zwracamy uwagę na konieczność stosowania funkcji trybu urlopowego podczas nieobecności mieszkańców w domu powyżej dwóch dni. W instalacjach, które nie są wyposażone w układ zasilania awaryjnego lub w przypadkach wyłączania energii elektrycznej powyżej pięciu godzin wskazane jest przykrycie jednostek zewnętrznych (kolektorów) plandeką lub innym materiałem, który odizoluje powierzchnię absorbera od promienia słonecznych.

Informujemy, że w przypadku braku odbioru cieplej wody, a w konsekwencji wprowadzenie układu solarnego w stan przegrzania, usługi serwisowe związane z przywróceniem właściwej pracy systemu będą odpłatne.

KOMUNIKAT DLA UŻYTKOWNIKÓW INSTALACJI SOLARNYCH

Informujemy, że instalacje solarne zamontowane u mieszkańców Gminy Gnojno są ubezpieczone przez gminę do czerwca 2022 r. Zakres ubezpieczenia obejmuje miedzy innymi uszkodzenie, zniszczenie lub utratę solarów wskutek różnych zdarzeń losowych.

W związku z powyższym w załączeniu przedstawiamy Komunikat dla Użytkowników Instalacji Solarnych, informujący o zakresie ubezpieczenia, obowiązkach użytkowników instalacji solarnych, sposobie postępowania przy wystąpieniu szkody i osobach do kontaktu oraz druk Zgłoszenia szkody w mieniu.

Do pobrania:
- Komunikat dla Użytkowników Instalacji Solarnych,
- druk "Zgłoszenia szkody w mieniu".

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Sport

PUCHAR KS. BP JANA PIOTROWSKIEGO DLA MINISTRANTÓW - UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GNOJNIE

W roku szkolnym 2016/2017 ministranci – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gnojnie brali udział w rozgrywkach piłki halowej juniorów o puchar ks. bp Jana Piotrowskiego – ordynariusza diecezji kieleckiej. więcej»