Wiadomości - Aktualności

Wójt i Dzielnicowy apelują!

Dodał: lchodor Data: 2021-09-19 07:55:33 (czytane: 226)

17 września br., w Urzędzie Gminy w Gnojnie, odbyło się spotkanie konsultacyjne Dzielnicowego sierż. szt. Marcina Wróbla z Wójtem Gminy Zbigniewem Janikiem. Tematem były liczne w ostatnim czasie próby wyłudzeń danych osobowych metodą "na wnuczka, policjanta, pracownika gminy"

Dzielnicowy informuje o próbach wyłudzenia danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu, danych z dowodu osobistego, nawet numeru konta wśród mieszkańców naszej gminy. Obce osoby podszywają się w  rozmowach telefonicznych pod członków rodzin, udają pracowników Gminy czy policjantów, informując o rzekomo zaległych opłatach za wodę, prąd, śmieci, zagrożeniu środków na koncie bankowym, zdrowia najbliższych.

BĄDŹMY OSTROŻNI - APELUJEMY O STOSOWANIE ZASADY OGRANICZONEGO ZAUFANIA – W PRZYPADKU PODEJRZEŃ, ŻE MAMY DO CZYNIENIA Z OSZUSTEM DZWOŃMY NA POLICJĘ!

IMG_20210915_101149.jpg

Pomimo licznych apeli policji i kampanii społecznych, nie udaje się uniknąć oszustw metodą na ,,wnuczka’”, urzędnika, czy też na policjanta. PAMIĘTAJMY, ŻE NIKT NIE MA PRAWA ŻĄDAĆ OD NAS PIENIĘDZY, JEŻELI TO ROBI TO ZNAK, ŻE MAMY DO CZYNIENIA Z OSZUSTAMI. NIE PRZEKAZUJMY TAKŻE ŻADNEJ GOTÓWKI, OBCYM OSOBOM, ANI NIE DOKONUJMY PRZELEWÓW NA WSKAZANE PRZEZ OBCE OSOBY KONTA I NUMERÓW PIN. (EWENTUALNE ZALEGŁOŚCI W OPŁATACH MOŻNA ZWERYFIKOWAĆ W URZĘDZIE GMINY LUB POD OFICJALNYM NUMEREM TELEFONU SEKRETARIATU: 41 353 20 38)

Przykład postępowania oszustów: kobieta otrzymała telefon na numer stacjonarny od mężczyzny podszywającego się z policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał jej informację, że prowadzi ,,akcję” przeciwko oszustom. Po zapytaniu kobiety w jakim banku posiada konto ,,rozmówca” poinformował ją, że jej pieniądze są zagrożone. Fałszywy policjant powiedział jej także, że jeśli nie chce stracić pieniędzy powinna wypłacić ze swojego konta wszystkie oszczędności oraz zaciągnąć kredyt. Niestety kobieta zgodziła się na polecenia wydawane przez fałszywego funkcjonariusza i uległa jego namowom, w efekcie czego straciła znaczna kwotę pieniędzy. Wypłaciła ona ze swojego konta wszystkie oszczędności oraz zaciągnęła kredyt. Sprawca chcąc uwiarygodnić swoją tożsamość polecił kobiecie zadzwonić pod numer 997 nie rozłączając się, co kobieta uczyniła. Pamiętajmy, że aby zadzwonić na policję wcześniej musimy dokładnie rozłączyć poprzednie połączenie!

NIE PRZEKAZUJMY PIENIĘDZY ANI DANYCH OSOBOWYCH ŻADNYM OBCYM OSOBOM BEZ WZGLĘDU OD OKOLICZNOŚCI. POLICJANCI, URZĘDNICY, ANI TEŻ PRAWDZIWI FUNKCJONARIUSZE INNYCH SŁUŻB NIE MAJĄ PRAWA ŻĄDAĆ OD NAS WYDANIA JAKICHKOLWIEK PIENIĘDZY, ANI TEŻ NUMERÓW PIN DO NASZEGO KONTA! JEŚLI TO ROBIĄ NATYCHMIAST POWINNIŚMY POINFORMOWAĆ O TYM POLICJĘ.

Ostatnimi czasy pojawiła się także nowa metoda działania oszustów. Do osoby posiadającej konto dzwoni osoba również przedstawiająca się za funkcjonariusza, czy też pracownika banku i twierdzi, że ,,nasze konto” jest zagrożone na atakiem hakerskim. W celu ocalenia naszych oszczędności powinniśmy założyć nowe konto, przelać na nie swoje oszczędności, a ,,rozmówcy” udostępnić do konta numer PIN.

Nigdy nie możemy zgodzić się na taką sytuację. Numery pin i inne ważne dane są danymi ściśle poufnymi i NIKOMU nie możemy ich udostępniać. Nie zapominajmy także o metodzie na tzw. ,,wnuczka”, Nigdy nie przekazujmy żadnych danych i pieniędzy osobom obcym.

Zwracamy się z prośbą także do członków rodzin Seniorów, aby rozmawiali z nimi na temat tego rodzaju zagrożeń. Przekażmy także sąsiadom powyższe informację.

Apelujemy!

Aby nie zostać pokrzywdzonym przestępstwem, należy przestrzegać następujących zasad:

- gdy ktoś do Ciebie zadzwoni prosząc o pożyczkę, miej świadomość, że ta osoba może być oszustem,

- nigdy nie podawaj swoich danych – wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła,

- jeśli rzeczywiście chcesz pomóc najbliższym spotkaj się z nimi osobiście, będziesz miał pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce,

- należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania!

- prawdziwi pracownicy Urzędu Gminy, w większości posiadają nasze dane osobowe potrzebne do obsługi opłat za śmieci, wodę, podatków - tożsamość urzędnika i temat sprawy zawsze można szybko zweryfikować dzwoniąc pod numer telefonu 41 353 20 38 - oficjalny numer sekretariatu gdzie uzyskają Państwo informację,

- w razie podejrzeń o złe zamiary takich osób, niezwłocznie powiadom POLICJĘ pod numerem 112,

Zobacz także

Dzień Nauczyciela w SP Jarząbki

Dodane: 2021-10-18 07:10 - Komentarze  (0)  czytane (41)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.234.211.61

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne

Ostrzeżenie: na cztery najbliższe doby....