Wiadomości - Aktualności

Zapraszamy na spektakl w Sandomierzu i film w Kielcach

Dodał: lchodor Data: 2024-10-10 18:07:33 (czytane: 136)

Szanowni Państwo,

Instytut Pamięci Narodowej przygotował na najbliższe dni dwa wydarzenia kulturalne. W niedzielę 13 października 2024 roku o godzinie 18.00 zapraszamy do Katolickiego Domu Kultury im. św. Józefa w Sandomierzu na spektakl pt. „Przez ścianę” w reż. Leszka Zdunia. Następnie, we wtorek 15 października o godz. 18.00 w kinie Fenomen mieszczącym się w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się pokaz filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. Na oba wydarzenia wstęp jest bezpłatny!

Spektakl „Przez ścianę”

„Przez ścianę” to autorska sztuka teatralna Leszka Zdunia, inspirowana losem Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego. Jesienią 1947 roku obydwoje zostali osadzeni w mokotowskim więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Powodem były podejrzenia o udział w konspiracji i szpiegostwo. Ich cele dzieliła cienka ściana. Nawiązali ze sobą kontakt właśnie przez nią, wystukując alfabetem Morse’a różne wiadomości. Zaczęło się od prostych pytań – „kim jesteś, za co siedzisz?”. Kiedy okazało się, że Jerzemu grozi kara śmierci, Wiesława postanowiła za wszelką cenę podtrzymać go na duchu. Pomiędzy wezwaniami na przesłuchania i torturami (oprawcami byli m.in. Humer i Różański), opowiadała Jerzemu krzepiące historie i streszczała książki. Najwięcej czasu poświęciła „Tristanowi i Izoldzie”. Po kilku miesiącach, wciąż porozumiewając się alfabetem Morse’a, Jerzy oświadczył się Wiesi, a ona zgodziła się zostać jego żoną. Zanim jednak mogli się spotkać, minęło niemal 6 lat. Po raz pierwszy „na żywo” zobaczyli się podczas swojego ślubu w zakładzie karnym w Grudziądzu. Kilka tygodni po ślubie Wiesława, na mocy amnestii, opuściła więzienie. Państwo Śmiechowscy przeżyli wspólnie 55 lat.

Reportaż o spektaklu na kanale IPNtv:
https://www.youtube.com/watch?v=IKgHHTptCSM

Bezpłatne wejściówki na spektakl należy rezerwować pod adresem mailowym wydarzeniakulturalne@ipn.gov.pl

Pokaz filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”

Film w reż. Rafała Wieczyńskiego przedstawia życie kapłana „Solidarności” księdza Jerzego Popiełuszki od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się w wojsku jego powołania, a następnie pokazuje proces rodzenia się legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Mały Jerzy był ministrantem. Zaraz po maturze w 1965 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie. Przez dwa lata odbywał przymusową służbę wojskową w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W maju 1972 roku przyjął święcenia kapłańskie. Od początku działalności NSZZ „Solidarność” dawał duchowe wsparcie walczącym robotnikom. Niezłomnością w pomocy prześladowanym w czasach PRL, a także poczuciem humoru zyskał sobie dużą popularność i sympatię. Autorzy filmu przedstawiają losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych.

W tytułową rolę wcielił się Adam Woronowicz. Wystąpili również tacy aktorzy jak Marek Frąckowiak, Zbigniew Zamachowski, Radosław Pazura, Joanna Szczepkowska czy Jan Englert.

Zwiastun filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=HRODnBOsa_g

Seans będzie częścią IX edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „Historia w filmie”.

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.239.87.20

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych - mgła

...