Wydarzenia


 Kielce, dnia 4 grudnia 2020 r.

 

Nr OD – 36/20

 

 

Sugestie duszpasterskie Kurii Diecezjalnej w Kielcach dotyczące organizacji odwiedzin kolędowych rodzin parafii

 

Pięknym i dawnym polskim zwyczajem religijnym są odwiedziny rodzin parafii przez duszpasterzy w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Istotnym momentem tych odwiedzin zwanych popularnie kolędą jest wspólna modlitwa i błogosławieństwo udzielane mieszkańcom oraz ich domom (C+M+B).

Obecnie z racji zagrożenia pandemią koronawirusa kolęda w tradycyjnej formie
w tym roku wydaje się być niemożliwa, ale nie powinno to jednak stanowić przeszkody, aby w inny sposób doszło do spotkania duszpasterzy ze swoimi parafianami. W zależności od okoliczności, duszpasterze powinni roztropnie oceniać sytuację i podejmować decyzje co do konkretnych form takich spotkań.

Godnym pochwały jest pomysł, aby zapraszać rodziny z wyznaczonych wcześniej ulic lub miejscowości tworzących parafię do kościoła parafialnego na Mszę świętą w ich intencji z udzieleniem błogosławieństwa kolędowego. Dopełnieniem mogłaby być wspólna modlitwa rodziny po przyjściu do domu i pokropienie mieszkania wodą święconą.

Przy zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych możliwe byłoby odwiedzenie tych rodzin, które sobie tego wyraźnie życzą i zapraszają duszpasterza.
W takim przypadku nie powinno być osób towarzyszących kapłanowi, jak np. ministrantów. Znakiem bliskości z parafianami może też być słowo, skierowane do nich przez duszpasterzy wraz z życzeniami świątecznymi i noworocznymi.  

 

Z darem modlitwy i błogosławieństwa

 

 

                                                                                                 † Jan Piotrowski

                                                                                               BISKUP KIELECKI

Ks. Mirosław Cisowski

         WIAKARIUSZ BISKUPI

         ds. DUSZPASTERSTWA

 

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Sport

PUCHAR KS. BP JANA PIOTROWSKIEGO DLA MINISTRANTÓW - UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GNOJNIE

W roku szkolnym 2016/2017 ministranci – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gnojnie brali udział w rozgrywkach piłki halowej juniorów o puchar ks. bp Jana Piotrowskiego – ordynariusza diecezji kieleckiej. więcej»