Wiadomości - Aktualności

Święta majowe w Szkole Podstawowej w Gnojnie.

Dodał: lchodor Data: 2021-05-05 18:43:41 (czytane: 269)

Maj obfituje w uroczystości i święta. Rozpoczyna je 1 maja, kiedy obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Ustanowiono je w Paryżu w 1890 roku. Było wyrazem pamięci o strajku robotników w Chicago, protestujących przeciwko niskim płacom i dwunastogodzinnemu dniowi pracy. W Polsce od 1950 roku jest dniem wolnym od pracy.

Drugiego maja obchodzimy jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone w 2004 roku, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Główne jego założenie to popularyzacja wiedzy o naszej tożsamości i symbolach narodowych.

Trzeciego maja świętujemy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji  z 1791 roku. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza uchwalona przez Sejm Wielki, zwany też Sejmem Czteroletnim. Dokument  ten, którego autorami są m. in. król Stanisław  August Poniatowski, wielki marszałek litewski Ignacy Potocki oraz ks. Hugon Kołłątaj, znosi liberum veto i wolną elekcję, wprowadza trójpodział władzy i dziedziczność tronu. Uznaje chłopów za część narodu polskiego i gwarantuje wolność religijną. Obchody tego święta zakazane były w czasach zaborów, podczas okupacji i za PRL-u. W 1990 przywrócono mu należną rangę i należy ono do szczególnie uroczyście obchodzonych polskich świąt państwowych.

W naszej  szkole zawsze dbaliśmy o obchody wymienionych uroczystości, przygotowując dekoracje, gazetki , przedstawienia oraz apel z uroczystą oprawą i szkolnym ceremoniałem. W tym roku  nie dane jest nam  spotkać się  w budynku szkoły w pełnym składzie, więc pamiętajmy, aby w tych okolicznościach nie zapomnieć o wywieszeniu flag państwowych. Niech załopocą przed wszystkimi domami!

Zdjęć w galerii: 9

Zobacz także

Piknik wojskowy w Kijach

Dodane: 2021-06-17 14:20 - Komentarze  (0)  czytane (14)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.98.69

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne

Upały...