Wiadomości - Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej - delegatura w Kielcach zaprasza

Dodał: lchodor Data: 2024-01-17 12:11:21 (czytane: 150)

Panel dyskusyjny pt.: O gotowości chłopów do obrony granic Polski”. Dyskusja o Wincentym Witosie - Kielce, 22 stycznia 2024.

Dyskusja będzie dotyczyła jednego z „Ojców Niepodległości”, wybitnego ludowca, trzykrotnego premiera RP – Wincentego Witosa. Oprócz ukazania zasług i roli tej wybitnej postaci w ważnych momentach historii Polski omówione zostaną również jego poglądy dotyczące roli chłopów w walce o granice państwa. Poruszył on ten problem m.in. podczas pobytu w Kielcach, na uroczystym wojewódzkim zjeździe Stronnictwa Ludowego. Powiedział wówczas do zebranych: „Wolność Polski okupiona została ofiarą krwi i wolność ta musi być przez wszystkich bez wyjątku broniona”. Podczas dyskusji ukazane zostaną m.in. postawy mieszkańców kieleckich wsi w czasie II wojny światowej oraz ich zaangażowanie w walkę o suwerenność Polski w latach 1945–1947.

Uczestnicy dyskusji:

    Dr hab. prof. UJK Jerzy Gapys – Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
    Dr Mateusz Ratyński – Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
    Dr Tomasz Domański – Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach

Dyskusję poprowadzi dr Marzena Grosicka z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Ponadto, w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach prezentowana jest aktualnie wystawa biograficzna dotycząca Wincentego Witosa.


Zachęcamy do uczestnictwa w panelu dyskusyjnym i do oglądania wystawy.

Zobacz także

Pomoc finansowa dla producentów kukurydzy

Dodane: 2024-02-22 10:33 - Komentarze  (0)  czytane (63)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.237.34.21

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...