Wiadomości - Aktualności

Drzewa miododajne by chronić owady zapylające

Dodał: lchodor Data: 2023-11-03 07:26:29 (czytane: 330)

4 edycja projektu nasadzeń drzew i krzewów miododajnych, której inicjatorem jest Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. W tym roku rośliny trafią między innymi do gminy Gnojno.

Akcję „Zakup drzew i krzewów miododajnych przeznaczonych do nasadzeń na terenach zieleni dostępnych publicznie w województwie świętokrzyskim – 2023 r ” finansowaną ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego organizuje Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach. Wpisuje się ona w zapisy Europejskiego Zielonego Ładu oraz Unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030 zakładającej m.in. powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku ilości owadów zapylających. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest kurcząca się z roku na rok tak zwana bazą pożytkową, z której mogą korzystać owady.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego już od 4 lat jako jeden z pierwszych w Polsce podjął działania w kierunku realizacji projektu nasadzeń drzew i krzewów miododajnych. W wyniku tej inicjatywy Zarząd przy współfinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ciągu ostatnich 4 lat za kwotę ponad 145 tys. zł zakupił i przekazał samorządom gminnym oraz samorządowym jednostkom organizacyjnym blisko 4 tys. drzew, około 8 tys. krzewów miododajnych przyczyniając się do zwiększenia powierzchni terenów zielonych służących jako baza pożytkowa dla pszczół i innych owadów zapylających, a także do zwiększenia powierzchni terenów rekreacyjnych służących społeczeństwu do wypoczynku i kontaktu z naturą.

W tym roku rośliny trafią do 38 gmin i 5 samorządowych jednostek organizacyjnych podległych marszałkowi. W regionie zostaną posadzone: drzewa i krzewy miododajne takich gatunków jak: Lipa Drobnolistna, Klon Pospolity, Klon Tatarski, Jarząb Pospolity, Ewodia Aksamitna, Jabłoń Rajska, Śliwa wiśniowa, Śnieguliczka Biała, Irga Błyszcząca oraz Budleja Dawida, Głóg Dwuszyjkowy i Morwa Biała, Tawuła Szara i Tawuła Japońska.

baneficjenci_na_sali_1024x683.jpg

Sadzenie drzew i krzewów miododajnych realizowane przez Samorząd Województwa Świętokrzyskiego wpisuje się w działania przyjęte przez Komisję Europejską, dotyczące rozwoju Strategii Bioróżnorodności na terenie Unii Europejskiej. Województwo świętokrzyskie obok samorządów województw podkarpackiego i wielkopolskiego jest liderem nasadzeń drzew miododajnych w Polsce. Do głównych elementów strategii na rzecz bioróżnorodności należy między innymi zwiększenie skali rolnictwa ekologicznego i elementów krajobrazu charakteryzujących się bogatą różnorodnością biologiczną na gruntach rolnych oraz powstrzymanie i odwrócenie procesu spadku liczebności owadów zapylających, a także posadzenie 3 mld drzew do 2030 r.

3112023.jpg

Materiały pochodzą ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.221.70.232

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych - burze

...