Wiadomości - Aktualności

1,2,3 i.. 8 Maja

Dodał: lchodor Data: 2021-05-02 18:28:25 (czytane: 156)

Pierwsze dni maja to zarówno święta państwowe, jak i wyczekiwany czas wolny. Niestety, również w tym roku nie odbędą się tradycyjne masowe radosne imprezy. Aby podkreślić wyjątkowość tych dni, warto wywiesić na swoich domach biało-czerwone flagi. Co świętujemy podczas świątecznych dni majowych?

1 maja – Święto Pracy

Jak każdego roku pierwsze trzy dni maja to święta państwowe. 1 maja to Święto Pracy, inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. W Polsce jest obchodzony od 1890 r., jednak świętem państwowym jest od 1950 r. W czasach PRL-u w tym terminie organizowano liczne pochody z obowiązkowymi „szturmówkami”. W latach 80. w opozycji do oficjalnych obchodów, odbywały się demonstracje pierwszomajowe organizowane przez podziemną Solidarność.

Obecnie w wielu miastach w Polsce odbywają się marsze, pochody oraz uroczystości związane ze Świętem 1 Maja, które od ubiegłego roku nie mają miejsca ze względu na pandemię koronawirusa.

2 maja – Dzień Flagi

Z kolei 2 maja to Dzień Flagi. Święto to wprowadzone zostało do kalendarza w 2004 r. na pamiątkę wydarzenia, jakim było wywieszenie polskiej flagi podczas walk o Berlin na 67-metrowej Kolumnie Zwycięstwa w dowód zwycięstwa nad Niemcami.

3 maja – święto uchwalenia Konstytucji 3 maja

Natomiast 3 maja jest świętem państwowym na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, niezwykle postępową konstytucją, która stała się symbolem historyczno-narodowym. Kolejne rocznice jej uchwalenia były okazją do zamanifestowania wolności narodu względem obcej władzy czy suwerenności społeczeństwa wobec rządzących. To dzień ustawowo wolny od pracy.

8 maja

Dzień Zwycięstwa to święto, obchodzone w wielu Europejskich krajach. Utworzone zostało na pamiątkę zakończenia II wojny światowej. Dawniej znane jako Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności ustanowione w Polsce dekretem z 8 maja 1945 r. zatwierdzonym przez Krajową Radę Narodową było obchodzone 9 maja. Obecnie, zgodnie z ustawą z 2015 r. Narodowy Dzień Zwycięstwa obchodzimy każdego roku 8 maja. Z kolei 9 maja świętujemy Dzień Europy. Warto pamiętać, że 9 jest to dzień, w którym co roku wszystkie kraje Unii Europejskiej, w tym Polska, świętują kolejną rocznicę przedstawienia Planu Schumana, który stał się zalążkiem integracji europejskiej. 

Zobacz także

Piknik wojskowy w Kijach

Dodane: 2021-06-17 14:20 - Komentarze  (0)  czytane (16)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.98.69

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne

Upały...