Wiadomości - Aktualności

Złote Gody 2019 (relacja)

Dodał: lchodor Data: 2019-01-27 10:36:51 (czytane: 1768)

Co najmniej pięćdziesiąt lat przeżyli ze sobą małżonkowie, którzy świętowali w dniu 26 stycznia br., w gminie Gnojno Złote Gody. Uroczystość obfitowała w wiele spontanicznych niespodzianek dla jubilatów i nie tylko.

Wydarzenie rozpoczęto Mszą Św. w kościele pw. Jana Chrzciciela w Gnojnie, odprawioną przez proboszczów miejscowych parafii. Szanowni jubilaci otrzymali z rąk duchownych obrazy Matki Boskiej z Medjugorie. W ciepłych słowach kazania,  goście dowiedzieli się, że ich  wiek jest jedynie odległością od daty urodzenia, niczym więcej. Swoim doświadczeniem życiowym i wiedzą mogą teraz dzielić się z młodszym i najmłodszym pokoleniem. 

RGP_9016.JPG

 RGP_9048.JPG Diamentowe gody obchodzili w tym dniu: Maria i Władysław Tomaszewski z Balic, natomiast Złote Gody: Janina i Kazimierz Boksa z Raczyc, Janina i Władysław Juszczyk z Raczyc, Mieczysława i Tadeusz Kobus z Wólki Bosowskiej, Janina i Waldemar Kozłowski z Gnojna, Janina i Jan Krowiński z Gnojna, Janina i Jan Majka z Zawady, Krystyna i Władysław Musiał z Grabek Małych, Leokadia i Stanisław Nowak z Skadli, Bronisława i Kazimierz Pacholec z Glinki, Stanisława i Roman Pasternak z Poręby, Eleonora i Stanisław Poniewierka z Skadli, Stanisława i Stanisław Segda z Balic, Katarzyna i Stefan Stachowicz z Zagród, Stanisława i Marian Surmański z Rzeszutek, Zuzanna i Jan Ślusarczyk z Raczyc, Danuta i Franciszek Terlecki z Zawady, Cecylia i Adam Welenc z Poręby, Kazimiera i Zygmund Woźniak z Balic, Marianna i Stanisław Wójcik z Rudy, Janina i Wiesław Wrześniewski z Pożóg.

RGP_9064.JPG

Następnie obchody przeniosły się do budynku Szkoły Podstawowej w Raczycach. W tym wyjątkowym wydarzeniu małżonkom towarzyszyli goście na czele z poseł – Anną Krupką, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, doradcą Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek – Wiktorem Kowalskim, przedstawicielem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego – Jackiem Kowalczykiem, przedstawicielem posła na Sejm RP Michała Cieślaka – Wojciechem Radomskim, Wójtem Gminy Gnojno – Zbigniewem Janikiem, Przewodniczącym Rady Gminy Gnojno – Stanisławem Wcisło, Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego – Henryką Banaś oraz Agnieszka Wójcik oprawę medialną zapewnił – Łukasz Chodór,  księżmi tutejszych parafii ks. Adamem Pajdą, ks. Stanisławem Idziak, ks. Zdzisławem Skrobot, Dyrektorem szkoły Podstawowej w Raczycach – Danutą Cesarz, Prezesem OSP – Marcinem Parką, Komendantem OSP – Andrzejem Bochnackim i pozostałymi przedstawicielami jednostek Straży Pożarnej gminy Gnojno.  

RGP_9072.JPG 

RGP_9094.JPG Zaproszeni goście odczytali listy gratulacyjne w których podkreślono znaczny wysiłek w podtrzymywaniu przez ponad pół wieku więzi małżeński. Tak wspaniały przykład jest wart nie tylko medali, kwiatów i upominków lecz również najwyższego uznania. Doradca Wojewody Świętokrzyskiego i jak się okazało śpiewak operowy z Kielc - Wiktor Kowalski prócz śpiewu podczas liturgii w kościele, przedstawił krótki występ w trakcie trwania uroczystości co było bardzo miłą niespodzianką dla zebranych.

RGP_9100.JPG Złote Gody to jubileusz, obchodzony w naszej polskie tradycji szczególnie uroczyście. Jubileusz, za sprawą, którego patrzymy na Was z podziwem i chylimy przed Wami z szacunkiem i pokorą głowy. Państwa obecność tu dowodzi, że mimo różnych przeciwności losu, wytrwaliście Państwo razem i dochowaliście przysięgi złożonej przed pięćdziesięcioma laty, a możliwe to było tylko, dlatego, że darzyliście się wzajemnym uczuciem i poszanowaniem. „Wszystkim obecnym Parom Małżeńskim składam wyrazy uznania oraz płynące z głębi serca życzenia. „Niech nadchodzące dni, miesiące, lata będą dla Państwa pełne optymizmu i radości. Niech upływają Wam w spokoju, w otoczeniu kochającej rodziny, dzieci i wnuków. Niech zdrowie zawsze Wam dopisuje, a błogosławieństwo Boże dodaje Wam siły do dalszego trwania we wspólnej miłości, przyjaźni i zaufaniu. Abyście nadal trwali w tej pięknej miłości, którą przysięgaliście sobie 50 lat temu oraz doczekali w zdrowiu i pogodzie ducha kolejnych jubileuszy”. Do życzeń Wójta Gminy Gnojno dołączyła się Pani Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Gnojno. 

RGP_9156.JPG

RGP_9266.JPGPodczas trwania uroczystości jubileuszu również uświetniono odejście na emeryturę Pana Adama Stępnia, który przez wiele lat sprawował urząd Kierownika Stanu Cywilnego oraz pieczę nad działaniem OSP w gminie Gnojno. Od przybyłych strażaków otrzymał pamiątkową statuetkę oraz dyplom z podziękowaniami, od byłego "szefa" wielki prezent.

RGP_9330.JPG

RGP_9417.JPG

W trakcie uroczystości prezentowane były Jasełka w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Balicach pod przewodnictwem dyrektor szkoły Pani Jadwigi Bezak jak również katechetki Marii Tomaszewskiej. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Akord”, który swoim repertuarem wzruszył jubilatów.

 

 RGP_9456.JPGPodziękowano również za wieloletnią pracę w szkole w Raczycach dwóm paniom: Kazimierze Strózik i Ewie Pasternak obsługującym między innymi tą uroczystość. Była to bardzo wzruszająca chwila, u nie jednej osoby pojawiły się łzy wzruszenia.

Impreza zgromadziła mieszkańców z każdego przekroju wiekowego, byli znamienici goście, strażacy z OSP, całe rodziny i oczywiście uśmiechnięte grono "złotych" solenizantów. Jak widać na załączonych zdjęciach inicjatywa władz Gminy Gnojno naprawdę się udała!

 

 

Zdjęć w galerii: 152

Zobacz także

Ogłoszenie o sprzedaży samochodu osobowego

Dodane: 2019-05-23 12:37 - Komentarze  (0)  czytane (40)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Udostępnienie hali sportowej w Gnojnie

...