Wiadomości - Aktualności

Szkoła Do Hymnu

Dodał: lchodor Data: 2019-11-09 20:50:38 (czytane: 762)

Uczniowie szkół z terenu naszej Gminy w uczcili Narodowe Święto Niepodległości przystępując do akcji Szkoła Do Hymnu oraz uroczystymi akademiami z pieśniami patriotycznymi i wierszami przypominającymi historię Polski.

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisuje się w kalendarz szkolnych uroczystości Naszych szkół.

Po dokonaniu w 1795 roku przez Rosję, Prusy i Austrię trzeciego rozbioru Polski, nasza ojczyzna zniknęła z mapy Europy i świata na wiele lat. Dopiero I wojna światowa dała Polsce szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów, Polska odzyskała niepodległość.

Pamiętając wydarzenia tamtych lat i ludzi, którzy się przyczynili do naszej wolności, uczniowie naszych szkół, pod opieką nauczycieli, przygotowali uroczyste akademie.

W młodzieżowym charakterze, 8 listopada przedstawili wydarzenia ubiegłych lat, lat cierpienia Polaków, ale też i świetności Polski. Wspólnie odśpiewano tego dnia pieśni patriotyczne, recytowano wiersze znanych poetów, którzy zmuszeni byli do emigracji. Okupione krwią Polaków święto uczciliśmy w należyty sposób, przyłączając się do akcji #SzkołaDoHymnu i o równej godzinie 11:11 uczniowie we wszystkich szkołach jak również Pan Wójt Zbigniew Janik, Radni i inni zaproszeni goście, wspólnie zaśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego". 
Oddaliśmy w ten sposób hołd wszystkim bezimiennym bohaterom, którzy nie czekali na sławę i uznanie tylko walczyli i ginęli za wolność.

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem, gdyż jak brzmią słowa znanej piosenki Marka Grechuty: "ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy (…)”. Szanujmy pamięć o przodkach i twórzmy nową, spokojną historię.

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.45.196

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

ZOSTAŃ HONOROWYM DAWCĄ KRWI - zmiana terminu!

WSZYSTKICH CHĘTNYCH Z TERENU GMINY GNOJNO SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO ODDAWANIA KRWI...