Wiadomości - Aktualności

Koronawirus - AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO

Dodał: lchodor Data: 2020-11-19 09:39:17 (czytane: 31885)

Informacje dla mieszkańców odnośnie stanu zagrożenia zakażeniem koronawirusem. Informacja o ilości osób objętych kwarantanną na dzień 19.11.2020r.

 Stan na dzień 19.11.2020r.

  Gmina Gnojno
Powiat Buski
 Województwo Świętokrzyskie
Osoby objęte kwarantanną
41
949
15 127
Osoby zakażone koronawirusem
14
brak danych

25 074


Osoby zmarłe
 0brak danych446

Ze względu na sezonowy wzrost zachorowań nie tylko na koronawirusa, lecz również grypę i inne choroby, w całym kraju zostaną wprowadzone nowe obostrzenia. informacje na ten temat zostaną podane w ciągu najbliższych kilku dni.

Plany na jesień – strategia walki z pandemią koronawirusa

Lato dobiega końca. Przed nami coraz chłodniejsze dni. W okresie jesienno-zimowym łatwiej o infekcję górnych dróg oddechowych i grypę. Nadal walczymy z pandemią koronawirusa. Podobieństwo objawów COVID-19 do innych infekcji sprawia, że przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa będzie jeszcze trudniejsze. W tym celu została opracowana strategia zwalczania pandemii. Co się zmieni? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Nowe zasady dotyczące szpitali

Odchodzimy od koncepcji szpitali jednoimiennych. Jesienią szpitale odpowiedzialne za leczenie chorych na koronawirusa podzielimy na trzy poziomy.

  • We wszystkich szpitalach należących do sieci szpitali utworzymy miejsca dla pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Pacjenci będą przebywać w placówce do czasu otrzymania wyniku badania lub, w razie konieczności, wdrożenia zabiegów ratujących życie.
  • W szpitalach zakaźnych zabezpieczymy miejsca do leczenia osób zarażonych koronawirusem. Będzie to 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które przygotujemy na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora. 
  • Pacjenci z rozpoznanym już koronawirusem będą kierowani również do szpitali wielospecjalistycznych. Do tych placówek będą trafiały osoby, które wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Jednak będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. W tych szpitalach przygotujemy ponad 2 tys. miejsc.

Nowa strategia testowania

Przede wszystkim będziemy testować pacjentów, u których występują objawy - gorączka, duszność i inne charakterystyczne dla COVID-19. Chcemy także chronić osoby szczególnie wrażliwe, które mogą przechodzić chorobę najciężej – osoby starsze, z obniżoną odpornością, przebywające w jednostkach całodobowej opieki.

Testy obowiązkowo będą wykonywane:

  • u osób z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem,
  • u osób przed rozpoczęciem turnusu leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej oraz przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej, takich jak hospicja czy domy pomocy społecznej.

Co ważne, obecnie w Polsce mamy ponad 260 punktów drive thru w ponad 200 powiatach. Chcemy nadal zwiększać ilość tego typu mobilnych punktów pobierania wymazów w naszym kraju.

Nowa rola lekarzy POZ

W okresie jesienno-zimowym lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli zlecać testy pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Jak będzie się to odbywać? Osoba, która ma objawy powinna skontaktować się z lekarzem w ramach teleporady. Podczas rozmowy lekarz zdecyduje o sposobie dalszego postępowania. W sytuacji, gdy objawy będą wyraźnie wskazywały na możliwość zarażenia koronawirusem, nie będzie trzeba odbywać tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego przed zleceniem testu.

Po wykonania testu, jeśli jego wynik będzie ujemny, pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. W sytuacji, jeśli wynik testu na koronawirusa będzie pozytywny – zostanie skierowany na tzw. „ścieżkę zakaźną”, czyli do jednej z placówek, która zajmuje się leczeniem chorób zakaźnych.

Kwarantanna i izolacja

  • Krótsza kwarantanna

Obowiązkowa kwarantanna dotyczy osób, które miały styczność z osobą chorą lub były narażone na zakażenie oraz osób, które przekraczają granicę zewnętrzną UE (z określonymi wyjątkami).

Co się zmieniło? Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną, jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni. Osoby, które nie maja objawów choroby nie będą poddawane testom na koronawirusa.  

  • Izolacja domowa

Na izolacji domowej muszą przebywać pacjenci, u których zostało zdiagnozowane zarażenie koronawirusem, ale czują się na tyle dobrze, że nie muszą pozostać w szpitalu.

W 7 dobie, pacjent otrzyma SMS z informacją o tym, że w 8-10 dobie powinna odbyć się teleporada z lekarzem POZ. W trakcie porady lekarz oceni stan zdrowia i zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu izolacji powyżej 10 dni – jeśli wystąpiły objawy choroby.

Jeśli u pacjenta nie wystąpiły objawy, izolacja kończy się automatycznie w 10 dniu od daty wykonania testu.

W sytuacji, kiedy wystąpiły objawy infekcji, czas trwania izolacji wynosi minimum 13 dni od daty pojawienia się objawów. Co ważne, ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe. Jeśli jest konieczność przedłużenia izolacji domowej, lekarz POZ z wykorzystaniem aplikacji gabinet.gov.pl przesyła udostępniony formularz z informacjami o pacjencie i terminie przedłużenia.

Prewencja przede wszystkim

Zachowanie wszystkich osób i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważne w walce z koronawirusem. Od każdego z nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej. W kolejnych tygodniach podstawą działań prewencyjnych będzie nadal:

  • dystans społeczny,
  • dezynfekcja i częste mycie rąk,
  • zasłaniania nosa i ust.

Przed nami jesień – czas infekcji górnych dróg oddechowych i grypy. A co za tym idzie również czas nakładania się zachorowań. Dlatego rozważ szczepienie przeciwko grypie. Wykonanie takiego szczepienia zmniejsza ryzyko nakładania się na siebie objawów grypy i koronawirusa.


 

Od 30 maja zmiany w noszeniu maseczek, zniesione limity w sklepie

Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podał zmiany w obowiązujących obostrzeniach. Przed nami czwarty etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

 Zobacz

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Maseczki będą jednak konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. Oprócz tego – otwieramy kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiamy także organizację wesel do 150 osób. Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.

Znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19 jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów. Na tej podstawie podejmujemy odpowiedzialne decyzje.

Zobacz

W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.

Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Wyjątki.
Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

  • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

 Zobacz

ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zobacz

ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

HOTELE OTWARTE W PEŁNI

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nas z odpowiedzialności! Pamiętaj o zachowaniu bezpiecznych odległości – dbaj o siebie i innych.

źródło: gov.pl

III ETAP ŁAGODZENIA OBOSTRZEŃ (od 18 maja)

 96417456_10158681990324653_765923098443644928_n.jpg

 96513542_10158681990089653_7451938790236487680_n.jpg

 96524159_10158681990859653_5219361480641609728_n.jpg

 

96529069_10158681990529653_3945592876364201984_n.jpg

 96537965_10158681990199653_8363790965999140864_n.jpg

 96664735_10158681991024653_9007765052257730560_n.jpg

 96711729_10158681990609653_4672693378872246272_n.jpg

 96711733_10158681990409653_3277642169535430656_n.jpg

 97443254_10158681990724653_6848280032977092608_n.jpg

 97701216_10158681990019653_2333452003885187072_n.jpg

 96534543_10158681991114653_1078541054816288768_n.jpg

KOLEJNY ETAP ŁAGODZENIA OBOSTRZEŃ (od 4 maja)

Wkraczamy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Po majówce otwarte zostaną centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec. Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem. Wprowadzamy także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków. Co jeszcze zmieni się po długim weekendzie majowym?

Zobacz

Powrót do normalności został podzielony na etapy. Całkowite odmrożenie gospodarki i życia codziennego Polaków zależy od rozwoju epidemii w kraju. Stale obserwujemy sytuację epidemiczną, analizujemy dynamikę przyrostu zachorowań, a także monitorujemy wydolność służby zdrowia. Na tej podstawie podejmujemy decyzję.

Właśnie dlatego 4 maja 2020 r. przyspieszamy niektóre zmiany.

Działalność gospodarcza – otwarte centra handlowe i hotele

Od poniedziałku 4 maja 2020 roku znosimy istotne ograniczenia w handlu.

  • Centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe otwarte, ale z limitem osób i bez spożywania posiłków

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte.

Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować jednak kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court).

  • Hotele i noclegi ruszą, ale bez basenów i siłowni

Do tej pory hotele co do zasady nie przyjmowały gości – z wyjątkiem osób w delegacji i w kwarantannie. Znosimy ten zakaz. Usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być świadczone pod warunkiem, że zachowane będą szczególne zasady bezpieczeństwa.

Ważne! W hotelach i obiektach noclegowych ograniczona zostaje nadal działalność restauracji hotelowych i przestrzeni rekreacyjnych – np. siłowni, sal pobytu, basenów.

  • Sklepy budowlane czynne w weekendy

Uchylamy dotychczasowy zakaz handlu w weekendy dla wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych.

Życie społeczne – pójdziesz na rehabilitację leczniczą i do muzeum

Po weekendzie majowym do większej normalności wróci również życie społeczne.

  • Biblioteki i muzea

Uchylamy zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Ważne! Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

  • Rowery miejskie

Po weekendzie majowym będziemy mogli jeździć rowerami miejskimi.

  • Rehabilitacja lecznicza

Osoby chore i cierpiące na dolegliwości bólowe będą mogły od 4 maja korzystać z rehabilitacji leczniczej.

Uwaga! Salony masażu nadal pozostają zamknięte!

 Zobacz

6 maja otwieramy żłobki i przedszkola – w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Zobacz

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania. O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  • Pracuj i ucz się zdalnie, jeśli tylko jest to możliwe.
  • Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Ze względu na wystąpienie zakażenia koronawirusem na terenie gminy Gnojno, prosimy o zachowanie spokoju, ale jednocześnie o spełnianie wszystkich zaleceń i procedur  związanych ze stanem zagrożenia epidemicznego.

Pamiętajcie! - Nasze i naszych bliskich zdrowie zależy od naszego postępowania i przestrzegania procedur.

Łagodzenie obostrzeń związanych z koronawirusem w 4 etapach:

zowe.jpgmaski.png 

Pełna i aktualna lista (10.04.2020r.) obostrzeń:

1. OGRANICZENIA W PRZEMIESZCZANIU SIĘ

Ograniczenie dotyczy: przemieszczania się, podróżowania, przebywania w miejscach publicznych.

Na czym polega? Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry.

Przemieszczać się możesz w przypadku:

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
  • wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

Ważne! 2 metry – minimalna odległość między pieszymi

Wprowadzamy obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich.

Wyłączeni z tego obowiązku są:

  • rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia),
  • a także osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

2. ZAKAZ WYCHODZENIA NA ULICĘ NIELETNICH BEZ OPIEKI DOROSŁEGO

Ograniczenie dotyczy: przebywania osób do 18 roku życia poza domem bez opieki dorosłego

Na czym polega? Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy i tylko w określonych przypadkach:

  • dojazdu do i z pracy,
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19,
  • czy też załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

3. OBOWIĄZEK ZASŁANIANIA UST I NOSA W MIEJSCACH PUBLICZNYCH

Obowiązek dotyczy: noszenia maseczek lub innego rodzaju zasłaniania ust i nosa.

Na czym polega? Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa na ulicy, podczas rucuhu pieszego, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług, zakładach pracy.

Obowiązuje od: czwartku 16 kwietnia 2020 r.

Obowiązuje do: odwołania.

4. ZAKAZ KORZYSTANIA Z PARKÓW, LASÓW, PLAŻ, BULWARÓW, PROMENAD I ROWERÓW MIEJSKICH

Ograniczenie dotyczy: przebywania na terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy lasów, skwerów, parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich. Zakaz obejmuje również plaże.

Nie będzie można także korzystać z rowerów miejskich.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

5. KOMUNIKACJA PUBLICZNA

Ograniczenie dotyczy: przejazdów zbiorowym transportem publicznym.

Na czym polega? W autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Najlepiej – żeby co drugie miejsce siedzące pozostało puste. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

6. SAMOCHODY WIĘKSZE NIŻ 9-OSOBOWE

Ograniczenie dotyczy: przejazdów samochodami większymi niż 9-osobowe i zbiorowym transportem prywatnym.

Na czym polega? W samochodzie powyżej 9 miejsc siedzących maksymalnie połowa miejsc może być zajęta.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

Ważne! Ograniczenie nie dotyczy samochodów osobowych.

7. RUCH LOTNICZY

Ograniczenie dotyczy: pasażerskich lotów krajowych i międzynarodowych.

Obowiązuje do: 26 kwietnia 2020 r.

8. MIĘDZYNARODOWY RUCH KOLEJOWY

Ograniczenie dotyczy: podróży pociągami relacji międzynarodowych.

Obowiązuje do: 26 kwietnia 2020 r.

9. ZAKAZ ZGROMADZEŃ I IMPREZ

Ograniczenie dotyczy: organizowania zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań.

Na czym polega? Obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób. Obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.

Wyłączone są: zakłady pracy.

Pracodawcy będą musieli jednak zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa swoim pracownikom. I tak:

  • pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek lub muszą mieć dostęp do płynów dezynfekujących,
  • stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.

Jeśli pracodawca nie jest w stanie zapewnić takiej odległości (1,5m) z obiektywnych względów – np. dlatego, że linia produkcyjna na to nie pozwala – ma prawo odejść od tej zasady, ale tylko pod warunkiem zapewniania środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii.

Ważne! Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.

Obowiązuje do: odwołania.

10. GALERIE HANDLOWE

Ograniczenie dotyczy: działalności galerii i centrów handlowych.

Na czym polega? Działalność handlową w galeriach handlowych mogą prowadzić jedynie branże:

  • spożywcza,
  • kosmetyczna (z wyjątkiem produktów przeznaczonych do perfumowania lub upiększania),
  • artykułów toaletowych i środków czystości,
  • wyrobów medycznych i farmaceutycznych,
  • artykułów remontowo-budowlanych,
  • prasowa,
  • artykułów dla zwierząt,
  • paliw.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

Ważne! W galeriach mogą być świadczone usługi medyczne, bankowe, ubezpieczeniowe, pocztowe, pralnicze lub gastronomiczne (na dowóz i wynos). Na terenie galerii z handlu wyłączone są natomiast tzw. wyspy handlowe.

11. LICZBA KLIENTÓW W SKLEPIE, NA TARGU I POCZCIE

Ograniczenie dotyczy: liczby klientów przebywających w jednym czasie na terenie sklepu, na targu i poczcie

Na czym polega?

  • Sklepy i punkty usługowe

Do każdego sklepu (zarówno małego, jak i wielkopowierzchniowego), a także do każdego lokalu usługowego może wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 3. To znaczy, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to w jednym momencie na terenie sklepu może przebywać 15 klientów.

  • Godziny dla seniorów

W godzinach od 10:00 do 12:00 sklepy i punkty usługowe mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Ważne! Stacje benzynowe zostają wyłączone z tzw. „godzin dla seniora”.

Apteki natomiast w czasie tych dwóch godzin (10:00-12:00) będą mogły obsługiwać także tych, dla których nabycie leku lub środka spożywczego specjalnego przeznaczenia jest konieczne ze względu na nagłe zagrożenie życia lub zdrowia.

  • Targi

Na terenie targowiska czy bazaru może przebywać maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba punktów handlowych pomnożona przez 3. Jeśli więc na osiedlowym bazarze jest 20 takich punktów, to na jego terenie może przebywać w jednym momencie maksymalnie 60 klientów.

  • Placówki pocztowe

Na terenie poczty może przebywać w jednym momencie tyle osób, ile wynosi liczba okienek pocztowych pomnożona przez 2. Jeśli w placówce jest 5 okienek, wówczas w jednym momencie na jej terenie może przebywać 10 osób.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

12. WIELKOPOWIERZCHNIOWE SKLEPY BUDOWLANE

Na czym polega? W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

13. SALONY FRYZJERSKIE, KOSMETYCZNE I TATUAŻU

Ograniczenie dotyczy: zamknięcia wszystkich zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, salonów tatuażu i piercingu.

Na czym polega? Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

14. UROCZYSTOŚCI RELIGIJNE

Ograniczenie dotyczy: udziału w wydarzeniach o charakterze religijnym.

Na czym polega? W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę (w przypadku pogrzebów – osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy).

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r., w tym również przez cały okres Świąt Wielkanocnych.

Ważne! Zachęcamy do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

15. GRANICE POLSKI

Ograniczenie dotyczy: przekraczania granic Polski przez cudzoziemców

Na czym polega?Granice naszego kraju mogą przekraczać tylko i wyłącznie:

  • obywatele RP,
  • cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP,
  • osoby, które posiadają Kartę Polaka,
  • dyplomaci,
  • osoby posiadające prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę,
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach, komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej – może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35),
  • cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.

Ważne! Transport cargo działa normalnie.

Obowiązuje do: 3 maja 2020 r.

16. SZKOŁY I UCZELNIE

Ograniczenie dotyczy: zajęć w szkołach i na uczelniach

Zalecenia: Wszystkie szkoły i uczelnie w Polsce są zamknięte. Lekcje i zajęcia nie odbywają się stacjonarnie, a przez Internet za pomocą platform e-learningowych. Lekcje na odległość prowadzone są według określonych zasad. Nauczyciele i uczniowie na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje mogą znaleźć materiały dydaktyczne zgodne z aktualną podstawą programową.

Obowiązuje do: 26 kwietnia 2020 r.

Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

WAŻNE! EGZAMINY ÓSMOKLASISTY I MATURALNY NAJWCZEŚNIEJ W CZERWCU.

Konkretna data zostanie podana co najmniej 3 tygodnie przed egzaminem.

17. ŻŁOBKI I PRZEDSZKOLA

Ograniczenie dotyczy: działalności żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli.

Zalecenia: Działalność żłobków, klubów dziecięcych i przedszkoli jest zawieszona.Kwestia ponoszenie opłat przez rodziców w czasie ich zawieszenia, powinna zostać uregulowana w statucie żłobka, jak również w umowie z rodzicami.

Obowiązuje do: 26 kwietnia 2020 r.

Ważne! Rodzicom dzieci w wieku do lat 8, przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego.

18. GASTRONOMIA

Ograniczenie dotyczy: działalności restauracji, kawiarni czy barów.

Zalecenia: Wszystkie restauracje, kawiarnie czy bary mogą świadczyć jedynie usługi na wynos i na dowóz. Nie ma możliwości wydawania posiłków czy napoi na miejscu.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

19. KULTURA

Ograniczenie dotyczy: działalności instytucji kultury

Zalecenia: Wszystkie instytucje kultury pozostają zamknięte. Są to m.in. muza, galerie sztuki, teatry, filharmonie, opery, kina, kluby filmowe, biblioteki, archiwa oraz stała działalność związana z kulturą.

Obowiązuje do: 19 kwietnia 2020 r.

Ważne! Do odwołania zamknięte pozostają również: siłownie, baseny, kluby fitness i taneczne.

20. KWARANTANNA

Ograniczenie dotyczy: osób, które:

  • wracają z zagranicy,
  • miały kontakt z osobami zakażonymi (lub potencjalnie zakażonymi) koronawirusem,
  • przekraczają granicę w celu podejmowania pracy na terytorium państwa sąsiedniego, bądź na terytorium RP (od 27.03.2020),
  • mieszkają z osobą, która będzie kierowana od 1 kwietnia na kwarantannę (przepis wchodzi w życie 1.04.2020 i dotyczy osób nowo objętych kwarantanną).

Na czym polega? Kwarantanna trwa 14 dni. Przez ten czas:

  • w żadnym wypadku nie można opuszczać domu,
  • spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane,
  • w przypadku, gdy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie,
  • w przypadku występowania objaw choroby (złe samopoczucie, gorączka, kaszel, duszności), należy koniecznie zgłosić to telefonicznie do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jeśli osoba poddawana kwarantannie nie ma możliwości spędzenia jej w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę i tam ta osoba będzie mogła się udać.

Obowiązuje do: 3 maja 2020 r.

Ważne! Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdzają, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.

Ważne! Jeżeli wracasz z zagranicy i nie masz możliwości spędzenia kwarantanny w domu, to wojewodowie mają przeznaczone lokale na kwarantannę. 

ulotka_z_QR_stan_epidemii_jpg_.jpg

 W tym miejscu gorąco apelujemy o rozwagę i profilaktykę dla osób wracających z zagranicy. Od ich zachowania może zależeć zdrowie i życie bliskich, sąsiadów i mieszkańców gminy.

 

Mieszkańcy nie objęci kwarantanną - respektujmy wprowadzony przez Rząd obowiązek pozostania w domu  i ograniczenia w przemieszczaniu się. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, abyśmy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

 Od 25 marca wprowadzone zostaną następujące zakazy:

- wyjście tylko do pracy, sklepu, spraw niezbędnych do życia

- w transporcie publicznym tylko połowa miejsc siedzących

- zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, nie tyczy się członków rodziny


Dziś do publicznej wiadomości została podana informacja o pierwszym przypadku stwierdzonego zarażenia Koronawirusem. Pacjentka przebywa w Oddziale Zakaźnym buskiego szpitala, miała kontakt z osobą z rodziny która przebywała za granicą (Holandia).


Polecamy portale edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wolne od szkoły i nieplanowany pobyt w domu nie muszą być nudne. Oficjalne linki do portali tematycznych:

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

https://www.grarantanna.pl/


Pytania i odpowiedzi do eksperta w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii

- interaktywna aplikacja.


Za naruszenie zasad kwarantanny kara finansowa wzrosła

z 5 000 zł do 30 0000 zł.


Szkoły zamknięte do Wielkanocy

Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ogłosił wprowadzenie stanu epidemii.

Minister Łukasz Szumowski wyjaśnił, czym jest stan epidemii.

- To oznacza, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych, minister zdrowia i wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego i innych osób w zwalczani epidemii. Można delegować kogoś do pracy na określonym obszarze, by powstrzymać epidemię – wyjaśnił Szumowski.

Dodał: "Doprecyzowaliśmy ograniczenia branży transportowej i galeriach handlowych. Zostaną otwarte w galeriach apteki, sklepy spożywcze, kioski, środki czystości będzie można kupić. To ważne, bo trudno funkcjonować w okresie kwarantanny". ulotkakwarantanna.jpg 

 

Szanowni Państwo,

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i ogólne zalecenia Prezydenta, Premiera i Ministra Zdrowia RP związane z minimalizacją zagrożenia koronawirusem Wójt Gminy Gnojno zwraca się prośbą o ograniczenie bezpośrednich kontaktów z pracownikami placówek usług publicznych w tym Urzędu Gminy.  Zadbamy dzięki temu o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych.                         

Ponadto informuje się, że Szkoły Podstawowe i Przedszkola będą nieczynne  od 16 marca 2020r. do 25 marca 2020r.

Przed udaniem się do Urzędu prosimy o telefoniczny kontakt, w miarę możliwości sprawy prosimy załatwiać telefonicznie (41) 353-20-38  lub mailowo gmina@gnojno.eu

Zaleca się zobowiązania pieniężne  regulować w formie bezgotówkowej (przelew).

Szanowni Mieszkańcy pamiętajmy, że rozsądek i spokój zapewni Nam Wszystkim bezpieczeństwo, bardzo prosimy o poważne potraktowanie informacji zawartych w ogłoszeniu.            

 

Bardzo proszę o przekazywanie tej informacji i wszystkich związanych z koronawirusem osobom starszym, samotnym, które mogą nie mieć możliwości ich uzyskania.

 Wójt Gminy Gnojno

Zbigniew Janik

 

Bieżące informacje:

Oficjalny rządowy serwis informacyjny: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Urząd Wojewódzki w Kielcach: https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/komunikaty/16720,Koronawirus-profilaktyka.html.

Główny Inspektorat Sanitarny: https://gis.gov.pl/

Narodowy Fundusz Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/

Pamiętajmy na terenie naszego powiatu działa całodobowa linia telefoniczna buskiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej: 604 327 104, tam otrzymają Państwo pełne informacje nt postępowania profilaktycznego i w przypadku zagrożenia koronawirusem.  Może zaistnieć konieczność kontaktu z Oddziałem Chorób Zakaźnych w buskim szpitalu: 41 378 24 01 wew 237, lekarz udziela informacji w przypadku podejrzenia zakażenia po wcześniejszym kontakcie z Sanepidem.

Pamiętajmy, pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, jest kontakt telefoniczny z Sanepidem gdzie uzyskamy informacje co do dalszego postępowania. Unikamy wcześniejszego kontaktu z lekarzem POZ czy Izbą Przyjęć szpitala.

W przypadku każdych innych dolegliwości i chorób, pomoc udzielana jest w sposób ciągły lecz ze zwiększonym rygorem sanitarnym (wejścia pojedynczo, pomiar temperatury, ankieta epidemiologiczna, przed wizyta kontakt telefoniczny z POZ).

Poniżej powtarzamy grafiki informacyjne:

http://www.szpitalbusko.pl/wiadomosci/foto/plakat_informacyjny_a3_szpitale_1.jpg

seniorzy.jpg

89781915_831213873956893_5978253404089090048_o.jpg

http://www.szpitalbusko.pl/wiadomosci/foto/KV_plakat_A3_DRUK_KOLOR_2_1.jpg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus - informacje

Udostępniamy zestawienie informacji dotyczących profilaktyki i zakażeń związanych z występowaniem w naszym kraju tzw.: "koronawirusa"...