Wiadomości - Aktualności

Koronawirus - AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO

Dodał: lchodor Data: 2020-04-02 18:12:17 (czytane: 1533)

Informacje dla mieszkańców odnośnie stanu zagrożenia zakażeniem koronawirusem. Informacja o ilości osób objętych kwarantanną na dzień 31.03.2020r. - stała aktualizacja!

 Stan na dzień 31.03.2020r.

  Gmina Gnojno
Powiat Buski
 Województwo Świętokrzyskie
Osoby objęte kwarantanną
29
424
4383
Osoby zakażone koronawirusem
 0 162
Osoby zmarłe
 0 0 1

ulotka_z_QR_stan_epidemii_jpg_.jpg

 W tym miejscu gorąco apelujemy o rozwagę i profilaktykę dla osób wracających z zagranicy. Od ich zachowania może zależeć zdrowie i życie bliskich, sąsiadów i mieszkańców gminy.

 

Mieszkańcy nie objęci kwarantanną - respektujmy wprowadzony przez Rząd obowiązek pozostania w domu  i ograniczenia w przemieszczaniu się. Każdemu z nas powinno zależeć na tym, abyśmy nie narażali siebie i innych na zakażenie koronawirusem.

 Od 25 marca wprowadzone zostaną następujące zakazy:

- wyjście tylko do pracy, sklepu, spraw niezbędnych do życia

- w transporcie publicznym tylko połowa miejsc siedzących

- zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób, nie tyczy się członków rodziny


Dziś do publicznej wiadomości została podana informacja o pierwszym przypadku stwierdzonego zarażenia Koronawirusem. Pacjentka przebywa w Oddziale Zakaźnym buskiego szpitala, miała kontakt z osobą z rodziny która przebywała za granicą (Holandia).


Polecamy portale edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Wolne od szkoły i nieplanowany pobyt w domu nie muszą być nudne. Oficjalne linki do portali tematycznych:

https://www.gov.pl/web/zdalnelekcje

https://www.grarantanna.pl/


Pytania i odpowiedzi do eksperta w dziedzinie mikrobiologii i wirusologii

- interaktywna aplikacja.


Za naruszenie zasad kwarantanny kara finansowa wzrosła

z 5 000 zł do 30 0000 zł.


Szkoły zamknięte do Wielkanocy

Szkoły będą zamknięte do Wielkanocy – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ogłosił wprowadzenie stanu epidemii.

Minister Łukasz Szumowski wyjaśnił, czym jest stan epidemii.

- To oznacza, że stosując ustawę o chorobach zakaźnych, minister zdrowia i wojewodowie na terenie województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego i innych osób w zwalczani epidemii. Można delegować kogoś do pracy na określonym obszarze, by powstrzymać epidemię – wyjaśnił Szumowski.

Dodał: "Doprecyzowaliśmy ograniczenia branży transportowej i galeriach handlowych. Zostaną otwarte w galeriach apteki, sklepy spożywcze, kioski, środki czystości będzie można kupić. To ważne, bo trudno funkcjonować w okresie kwarantanny". ulotkakwarantanna.jpg 

 

Szanowni Państwo,

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i ogólne zalecenia Prezydenta, Premiera i Ministra Zdrowia RP związane z minimalizacją zagrożenia koronawirusem Wójt Gminy Gnojno zwraca się prośbą o ograniczenie bezpośrednich kontaktów z pracownikami placówek usług publicznych w tym Urzędu Gminy.  Zadbamy dzięki temu o zdrowie i bezpieczeństwo własne i innych.                         

Ponadto informuje się, że Szkoły Podstawowe i Przedszkola będą nieczynne  od 16 marca 2020r. do 25 marca 2020r.

Przed udaniem się do Urzędu prosimy o telefoniczny kontakt, w miarę możliwości sprawy prosimy załatwiać telefonicznie (41) 353-20-38  lub mailowo gmina@gnojno.eu

Zaleca się zobowiązania pieniężne  regulować w formie bezgotówkowej (przelew).

Szanowni Mieszkańcy pamiętajmy, że rozsądek i spokój zapewni Nam Wszystkim bezpieczeństwo, bardzo prosimy o poważne potraktowanie informacji zawartych w ogłoszeniu.            

 

Bardzo proszę o przekazywanie tej informacji i wszystkich związanych z koronawirusem osobom starszym, samotnym, które mogą nie mieć możliwości ich uzyskania.

 Wójt Gminy Gnojno

Zbigniew Janik

 

Bieżące informacje:

Oficjalny rządowy serwis informacyjny: https://www.gov.pl/web/koronawirus

Urząd Wojewódzki w Kielcach: https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/komunikaty/16720,Koronawirus-profilaktyka.html.

Główny Inspektorat Sanitarny: https://gis.gov.pl/

Narodowy Fundusz Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/

Pamiętajmy na terenie naszego powiatu działa całodobowa linia telefoniczna buskiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej: 604 327 104, tam otrzymają Państwo pełne informacje nt postępowania profilaktycznego i w przypadku zagrożenia koronawirusem.  Może zaistnieć konieczność kontaktu z Oddziałem Chorób Zakaźnych w buskim szpitalu: 41 378 24 01 wew 237, lekarz udziela informacji w przypadku podejrzenia zakażenia po wcześniejszym kontakcie z Sanepidem.

Pamiętajmy, pierwszym krokiem w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem, jest kontakt telefoniczny z Sanepidem gdzie uzyskamy informacje co do dalszego postępowania. Unikamy wcześniejszego kontaktu z lekarzem POZ czy Izbą Przyjęć szpitala.

W przypadku każdych innych dolegliwości i chorób, pomoc udzielana jest w sposób ciągły lecz ze zwiększonym rygorem sanitarnym (wejścia pojedynczo, pomiar temperatury, ankieta epidemiologiczna, przed wizyta kontakt telefoniczny z POZ).

Poniżej powtarzamy grafiki informacyjne:

http://www.szpitalbusko.pl/wiadomosci/foto/plakat_informacyjny_a3_szpitale_1.jpg

seniorzy.jpg

89781915_831213873956893_5978253404089090048_o.jpg

http://www.szpitalbusko.pl/wiadomosci/foto/KV_plakat_A3_DRUK_KOLOR_2_1.jpg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Koronawirus - informacje

Udostępniamy zestawienie informacji dotyczących profilaktyki i zakażeń związanych z występowaniem w naszym kraju tzw.: "koronawirusa"...