Wiadomości - Aktualności

Kolejne rządowe wsparcie dla seniorów w Gnojnie

Dodał: lchodor Data: 2020-02-21 17:09:35 (czytane: 1377)

W minioną środę – 19 lutego, odbyła się podwójna uroczystość w Domu Seniora w Janowicach Poduszowskich. Pierwszą z nich była 2 rocznica funkcjonowania Dziennego Domu „Senior+”, drugą inauguracja działania programu „Klub Senior +”.

Celem programu jest poprawa aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób w wieku powyżej 60 lat poprzez rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym oraz zwiększenie miejsc w placówkach „Senior+”. Samorządy otrzymują rządowe dofinansowanie na Dzienne Domy „Senior+” i Kluby „Senior+”. Udział w drugim już projekcie z "plusem", zwiększa do 40 ilość miejsc dla seniorów z terenu gminy Gnojno.

male.jpg

To ważny program dla lokalnej społeczności, dzięki staraniu władz Gminy oraz przyjaciół z Urzędu Wojewódzkiego i Sejmu RP uratowano przed zniszczeniem budynek po dawnej szkole w Janowicach Poduszowskich, a teraz dokończono pełne jego zagospodarowanie pod potrzeby najstarszych mieszkańców społeczności.


LCH_5110.JPG

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Gnojnie, na której ksiądz proboszcz gratulował prężnego funkcjonowania Domu Seniora, który tak pięknie tworzą seniorzy wraz z pracującymi tam osobami. W sposób humorystyczny zaprosił ich wraz z kijkami z którymi tak często maszerują obok kościoła,  na niedzielną liturgię.

LCH_5145.JPG 

Drugą częścią jubileuszu było oprowadzenie gości po zagospodarowanym piętrze Domu Seniora pod program „Klub Senior +”. Wójt Gminy Gnojno – Zbigniew Janik podziękował przyjaciołom gminy za pomoc i wsparcie, podkreślił ciągłość dobrej, ponad dwuletniej współpracy z Urzędem Wojewódzkim, pokazał piękne dekoracje na ścianach i półkach pomieszczeń Domu wytworzonych własnoręcznie przez zgromadzonych tu mieszkańców gminy. Prosił również o zrozumienie i wsparcie na przyszłość od obecnych parlamentarzystów i Wojewody Świętokrzyskiego. Miłe słowa dla zgromadzonych przekazała poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek, wspominając początki tego Domu, które jako ówczesna wojewoda również wspierała. Świeżo „upieczony” poseł Mariusz Gosek obiecał przekazanie kwoty pieniężnej na konto Domu. Obecny Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz, oceniając naocznie efektywne wykorzystanie dofinansowania rządowego i wsłuchując się w opinie seniorów, zaoferował kontynuację współpracy, czego efektem jest już nowy program „Klub Senior +”. W imieniu wiceminister sportu Anny Krupki, kilka słów od nieobecnej przekazał Grzegorz Cepil, w imieniu posła Michała Cieślaka list odczytał Wojciech Radomski, sam poseł przybył nieco później.

LCH_5183.JPG 

LCH_5281.JPG 

Był  toast, wspólne zdjęcia, przygotowany na miejscu obiad, oraz zabawa w rytm muzyki. Seniorzy w rozmowach z gośćmi stwierdzili wspólnie, że bardzo często mimo napotykanych przeciwności, wspólnie można osiągnąć każdy nawet najtrudniejszy cel. Bardzo miłym dla 40 seniorów jest obraz współpracy zaproszonych tu gości w we wspólnym celu, jakim jest ich wspólny Dom. Swoją wdzięczność okazali śpiewem i własnoręcznie wykonanymi drzewkami pełnymi owoców.

LCH_5270.JPG 

 LCH_5412.JPG LCH_5453.JPG
 

Zdjęć w galerii: 205

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konukrs: Polska wieś, dziedzictwo i przyszłość

Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ogłosiła XII edycję konkursu „Polska wieś – dziedzictwo i przyszłość. Celem...