Wiadomości - Aktualności

Dzieci z Gnojna zwiedzały Sejm

Dodał: lchodor Data: 2018-06-18 13:34:31 (czytane: 1406)

Wczesnym rankiem 11 czerwca br. pod budynkiem Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Gnojnie zgromadziła się grupa ponad 50 uczniów i nauczycieli na czele z Panią dyrektor Anną Kaczmarek-Pniewską i wójtem Gminy Gnojno Zbigniewem Janikiem w celu odbycia wycieczki do Warszawy na zaproszenie posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca.

Pomysł wyprawy zrodził się na jubileuszu sześćdziesięciolecia Szkoły Podstawowej w Gnojnie, gdzie prezes wojewódzkich struktur Prawa i Sprawiedliwości, będąc pod wielkim wrażeniem organizacji i realizacji wydarzenia, zobowiązał się do ufundowania wyjazdu dla pełnego autobusu uczniów w celu zwiedzenia polskiego parlamentu. Słowo zostało dane, więc w najdogodniejszym terminie końca roku szkolnego, gdy dzieci i młodzież zadbała już o jak najlepsze oceny w dziennikach, dyrektor szkoły oraz nauczyciele zorganizowali grupę wyjazdową.

http://galeria.gnojno.com.pl/galeria/albums/userpics/10002/DSC_0011.JPG


Na miejscu grupę z gminy Gnojno przywitał poseł Krzysztof Lipiec wraz z dyrektor biura poselskiego Panią Małgorzatą Pruś, obecny był również reprezentujący władze PiS w powiecie buskim Jan Bartosik. Zwiedzanie rozpoczęte zostało w sposób oczywisty od kancelarii sejmu – biura przepustek, następnie po kontroli bezpieczeństwa i zapoznaniu się z zasadami obowiązującymi grupy zorganizowane, została omówiona historia budynku przy makiecie znajdującej się na początku podziemnego korytarza prowadzącego do parlamentu. Wrażenie zrobiła powierzchnia całego kompleksu – 5 ha. Jako doświadczony parlamentarzysta, gospodarz wskazywał poszczególne budynki obiecując ich zwiedzenie również od środka, w sposób interesujący punktował poszczególne obowiązki posłów podczas tygodni sejmowych, pracy w komisjach. Podążając wzdłuż wspomnianego podziemnego korytarza można było obejrzeć mini galerię sztuki rycin przedstawiających elementy, postacie historii Polski. Grupa została wprowadzona do największego pomieszczenia w kompleksie – Sali Posiedzeń zaprojektowanej w 1925 roku przez Kazimierza Skórewicza. Poseł Lipiec zademonstrował proces głosowania, omówione zostały poszczególne stanowiska posłów, ministrów i marszałka. Dzieci oraz młodzież od kuchni mogła poznać niepisane zasady funkcjonowania społeczności poselskiej. Zostały rozdane mapki schematyczne Sali. Następnie grupa zapoznała się z znaczeniem tablic pamięci zmarłych parlamentarzystów podczas II wojny światowej oraz pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Punktem zwiedzania była również kaplica sejmowa pw. Bogurodzicy Maryi Matki Kościoła znajdująca się w podziemiach nowego domu poselskiego. Co ciekawe w tym małym pomieszczeniu znajdują się: oryginalny fotel św. Jana Pawła II, który był jego tronem podczas wizyty w Parlamencie w 1999 r., relikwie patronki życia poczętego św. Joanny Beretty Molli, figura „Anioła Dziecka Utraconego”, obraz patronki parlamentarzystów Matki Bożej Trybunalskiej.

 


Poseł Krzysztof Lipiec na koniec zabrał wszystkich nieco już zmęczonym drogą i długim zwiedzaniem kompleksu uczestników na poselski obiad w stołówce dla parlamentarzystów. Tu młodzież szkoły, wręczyła na ręce posła podziękowanie za pamięć, miłą atmosferę i możliwość zwiedzenia miejsca z pierwszych stron gazet i często pokazywanego w przekazach telewizyjnych. Sam parlamentarzysta szczerze cieszył się z pozytywnego odbioru i wzrostu poziomu wiedzy o polskim parlamentaryzmie. Miał nadzieję, że spośród zgromadzonych wyrosną przyszli posłowie i senatorowie ziemi świętokrzyskiej, a z całą pewnością wartościowi mieszkańcy naszego pięknego kraju.

 


Po wizycie w budynku Sejmu wycieczka przejechała na Plac marszałka Józefa Piłsudskiego. Grono pedagogiczne szkoły w Gnojnie podzieliło między siebie uczniów tak by umożliwić zwiedzenie kolejnych obszarów Warszawy. Dzieci i młodzież mieli okazję obserwować zmianę warty przy grobie nieznanego żołnierza, zatrzymania się na chwile zadumy pod niedawno odsłoniętym pomnikiem wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej. Wójt Zbigniew Janik oraz nauczyciele informowali uczniów o historii obiektów na i wokół placu, podkreślali znaczenie symboli wszędzie tu obecnych dla pamięci i tożsamości Polaków.
Ostatnim punktem wycieczki było krakowskie przedmieście, gdzie zostały zakupione pamiątki, wykonane kolejne zdjęcia z pobytu w stolicy. Na czasie był widok stadionu narodowego w kontekście rozpoczętych mistrzostw w piłce nożnej.Powrót w późnych godzinach wieczornych po dniu pełnym wrażeń nie był uciążliwy. Na miejscu oczekiwali już rodzice uczniów. Niewątpliwe podziękowania należą się posłowi Krzysztofowi Lipcowi za profesjonalne podejście do tematu wycieczki i zamienienie się na parę godzin w świetnego przewodnika, oraz umożliwienie przejazdu dużej grupy mieszkańców gminy do Warszawy, zapewnienie obiadu w niecodziennych okolicznościach „stołówki dla posłów”. Inicjatywą zorganizowania grupy, umówienia przejazdu i całodziennej opieki nad swoimi podopiecznymi wykazali się przedstawiciele grona pedagogicznego w Gnojnie – dyrektor Anna Kaczmarek-Pniewska oraz Barbara Stępień, Elżbieta Bębas, Marzena Kaniecka, Teresa Korban, Barbara Ramska i Andrzej Ciężarkiewicz. Nad całością czuwał zawsze gotowy do pomocy wójt gminy Zbigniew Janik.

http://galeria.gnojno.com.pl/galeria/albums/userpics/10002/DSC_0144~0.JPG

Zdjęć w galerii: 59

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 52.23.192.92

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Terminy wydawania paczek żywnościowych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojnie informuje o terminach wydawania paczek żywnościowych....