Wiadomości - Aktualności

Chrońmy pszczoły!

Dodał: admin Data: 2018-05-08 14:00:19 (czytane: 1032)

Hodowcy pszczół zgłaszają przypadki zatrucia owadów opryskami wykonywanymi przez rolników.

"W związku z trwającym okresem przeprowadzania oprysków rolniczych uprzejmie prosimy Rolników prowadzących na własny rachunek zabiegi ochrony roślin o przestrzeganie elementarnych i humanitarnych zasad ochrony pszczół przed zatruciami. Mając do dyspozycji własny opryskiwacz i szeroki wybór chemicznych środków ochrony roślin można pogodzić wspólne interesy, tzn. chronić ginące pszczoły i wykonywać z pełnym skutkiem opryski. Warto przypomnieć, że zabronione jest wykonywanie oprysków w godzinach lotów pszczół, a łamanie tego zakazu zagrożone jest surowymi karami. W konsekwencji zatrucie pszczół to często tragedia dla pszczelarza, ale również dla rolnika, bo jeśli z powodu oprysków zginą pszczoły – pszczelarz ma prawo zgłosić sprawę do sądu i domagać się odszkodowania od sprawcy. Rolnik może zostać także ukarany dodatkowo karą grzywny.

Wystarczy dobra wola Rolnika i zachowanie następujących zasad:
1. Nie opryskiwać plantacji z kwitnącymi chwastami.
2. Nie opryskiwać plantacji kwitnących.
3. Opryski wykonywać po godzinach lotu pszczół (pod wieczór po godzinie 18:00 – 19:00) rezygnując z zabiegów w godzinach największego lotu pszczół. Stosowanie zabiegów na noc przynosi najlepsze efekty w ochronie i nie truje owadów zapylających.
4. Uwzględnić sąsiedztwo kwitnących plantacji, ogrodów, sadów i lokalizacji pasiek oraz kierunek wiatru (powoduje to znoszenie cieczy roboczej, a w związku z tym podtruwanie nektaru i pszczół)
5. Stosować środki o możliwie krótkim czasie prewencji szczególnie w przypadku środków owadobójczych. Przy okazji warto pamiętać, że każdy zabieg w momencie wykonywania jest trujący. Dotyczy to również nawożenia dolistnego z opryskiwaczy.

Szanowni Rolnicy! Chrońcie pszczoły, gdyż one m. in. przyczyniają się do wzrostu Waszych plonów.

Będziemy bardzo wdzięczni za przyjęcie naszej prośby i jej realizację, co pozwoli uniknąć zbędnych konfliktów i zatruć pszczół.

Więcej informacji na temat bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin na bezpiecznie.org"

Źródło: http://www.szydlow.pl/rolniku-chron-pszczoly

Zobacz także

Przerwa w dostawie energii elektrycznej!

Dodane: 2019-01-18 10:19 - Komentarze  (0)  czytane (131)

TAGI:


Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.209.202.123

Pszczólka (2018-06-20 23:13:02)

Do zatrucia pszczół w tym roku przyczynił się dwukrotnie pewien piekarz z naszej gminy. Opryskiwał w godzinach niedozwolonych swoje drzewa owocowe bardzo obficie. Z tego powodu ucierpieli również sąsiedzi wymienionego Pana, odczuwając ból głowy, wymioty i reakcje alergiczne.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Terminy wydawania paczek żywnościowych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gnojnie informuje o terminach wydawania paczek żywnościowych....