Wiadomości - Aktualności

Bieg przełajowy „Tropem Wilczym” – relacja

Dodał: lchodor Data: 2020-03-03 08:42:01 (czytane: 2812)

1 marca br., 200 biegaczy z terenu powiatu buskiego, wzięło udział w zorganizowanym w gminie Gnojno, miejscowości Wólka Bosowska biegu pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to już III w powiecie buskim i VIII w kraju edycja inicjatywy Fundacji Wolność i Demokracja.

Lokalnym organizatorem imprezy było Ponidziańskie Stowarzyszenie Tukidydes, a współorganizatorem gmina Gnojno, patronat nad wydarzeniem objął wójt Gnojna – Zbigniew Janik.

 1__14_.JPG

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

3__20_.JPG 

3__42_.JPG 

Był to bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek). Meta znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie odtworzonego Krzyża Powstańców Styczniowych roku 1863, co było również hołdem dla poległych w styczniowym zrywie narodowym (po zakończeniu biegu i wręczeniu medali dla wszystkich uczestników, złożono znicze pamięci).

3__63_.JPG 

W tym roku w inicjatywie uczestniczyli:, kilkudziesięcioosobowa grupa z Buska-Zdroju, pełen autobus zuchów z Siesławic, duże przedstawicielstwo Klubu Sportowego „Słoneczko”, uczniowie szkół z Gnojna, Jarząbek, Balic i Raczyc, całe rodziny, mieszkańcy gmin: Solec-Zdrój, Nowy Korczyn, Chmielnik, Szydłów, strażacy i mieszkańcy gminy Gnojno. Miłym zaskoczeniem był również udział posła na sejm RP Mariusza Goska, oraz przedstawiciela posła Michała Cieślaka – Wojciecha Radomskiego.

4__63_.JPG

4__49_.JPG 

Dając świetny przykład dla swoich podopiecznych, pierwszy na mecie był Zdzisław Perepiczko – trener Klubu „Słoneczko”, na miejscu drugim przybiegł uczeń SP z Jarząbek Radosław Białowąs a na trzecim Anna Kawecka ze Słoneczka uczennica SP z Balic. W tej inicjatywie nie ważnym było jednak zajęte miejsce a udział – najmłodszy uczestnik z wózka dziecięcego energicznie machając zabawką motywował swoich rodziców do szybszego marszu.

RGP_2645.JPG 

Po przekroczeniu linii mety, każdy obecny na polanie otrzymywał gorącą grochówkę i herbatę. Należy podkreślić, że pomimo obaw o warunki atmosferyczne i porannych opadów, biegnący przyprowadzili wraz ze sobą piękną pogodę. Obecna była również p. Patrycja Kamola przedstawicielka Nadleśnictwa Chmielnik sprawującego nadzór nad tą częścią lasu.

RGP_2748.JPG 

Sponsorami 100 zestawów startowych dla uczestników byli Łukasz Chodór i Adrian Szczerba z Ponidziańskiego Stowarzyszenia Tukidydes, 100 kolejnych Urząd Gminy w Gnojnie.

  RGP_2768.JPG 

Serdecznie podziękowania chcielibyśmy przekazać dla wójta Gminy Gnojno, pracowników urzędu za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu biegu „Tropem Wilczym. Dziękujemy również Harcerskiej Grupie Ratowniczej z Buska-Zdroju za zabezpieczenie medyczne, strażakom z OSP Balice, Gnojno i Gorzakiew za sprawowanie funkcji porządkowych, p. Danucie Cesarz która wraz z pracownikami szkoły w Raczycach zapewniła poczęstunek, Damianowy Hen wraz z przyjaciółmi za zorganizowanie kuchni polowej. Uczestnikom oraz wszystkim obecnym na trasie wydarzenia za sportową atmosferę i głośne kibicowanie.

DSC_0144.JPG 

Łukasz Chodór

Zdjęć w galerii: 246

Zobacz także

Ostrzeżenie meteorologiczne

Dodane: 2021-07-27 13:30 - Komentarze  (1)  czytane (4417)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Informacja – Bieg Tropem Wilczym 2020

Przekazujemy informacje organizacyjne dla uczestników VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, odbywającego się na terenie gminy Gnojno,...