Wiadomości - Aktualności

42. rocznica pontyfikatu Jana Pawła II!

Dodał: lchodor Data: 2020-10-16 19:57:33 (czytane: 187)

16 października 2020 r. obchodzimy 42. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyła na Stolicę Piotrową. Jak sam powiedział:… Urodziłem się [18 maja 1920 r.] (…) w tym czasie, kiedy bolszewicy szli na Warszawę. Polska była wtedy bardzo zagrożona. Wtedy się urodziłem i wtedy mnie ochrzczono tym (…) imieniem, które niosę ze sobą przez całe życie … Na imię mam Karol.

16 października 1978 roku, Karol Wojtyła został wybrany na 264 następcę św. Piotra. Był On wtedy pierwszym papieżem nie Włochem od 455 lat. Przyjął imię Jan Paweł II. W pierwszej ze swoich encyklik Redemptor Hominis (marzec 1979 r.) wyjaśnił swój wybór imienia jako bezpośrednie nawiązanie i kontynuowanie nauczania swoich poprzedników: Jana XXIII i Jana Pawła I. Za myśl przewodnią papieskiego pontyfikatu, uznaje się słowa: Non abbiate paura… – nie lękajcie się: otwórzcie drzwi Chrystusowi! wypowiedziana przez Jana Pawła II, podczas oficjalnego rozpoczęcia pontyfikatu na pl. św. Piotra w Rzymie 22 października 1978 roku. Jego pontyfikat, trwający blisko 28 lat, był trzecim pod względem długości. Już podczas trwania Jego pontyfikatu, był on określany jako przełomowy. Nie tylko chodziło o otwarcie Kościoła Katolickiego poprzez wprowadzenie decyzji Soboru Watykańskiego II, ale również podkreślano Jego zasługi na płaszczyźnie ekumenizmu oraz dialogu z innymi religiami. Papież Jan Paweł II zmarł w opinii świętości 2 kwietnia 2005 roku w Rzymie, o godzinie 21.37. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku, a następnie kanonizowany 27 kwietnia 2014 roku. Pierwotnie Jego trumna spoczęła w podziemiach Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie od momentu ogłoszenia go błogosławionym znajduje się we wnętrzu watykańskiej Bazyliki w ołtarzu św. Sebastiana. Relikwie św. Jana Pawła II znajdują się również w Jego rodzinnej parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach, a od 1984 roku w kamienicy w której się urodził jest Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, gdzie można oglądać pamiątki z całego Jego życia i pontyfikatu.

Już 18 października br wspólnie uczcijmy to wydarzenie oraz 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Z tej okazji wspólnie z Telewizją Polską S.A. oraz Gminą Wadowice Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II przygotowało niezwykłe wydarzenie.

Wezmą w nim udział znani i lubiani artyści tj. Arka Noego, Piotr Cugowski, Sargis Davtyan, Golec uOorkiestra, Mała Armia Janosika, Maciej Miecznikowski, Halina Mlynkova, Kasia Moś, Janusz Radek, s. Cristina Succia z Włoch, Łukasz Zagrobelny i Mateusz Ziółko. Narrację spotkania poprowadzi Artur Żmijewski.

Serdecznie zapraszamy do łączności z nami na żywo, w niedzielę 18 października 2020 roku o godz. 17:30 w TVP 1.

Zobacz także

„Czym jest koronawirus?”- przewodnik dla dzieci

Dodane: 2020-11-27 20:22 - Komentarze  (0)  czytane (15)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.184.78

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne - marznące opady

...